Kremalı Pasta, Pastalar, Kekler, Tatlı Çeşitleri, Kolay Pastalar

KREMALI PASTA

Malzemeler

Keki için:

2 Yumurta

1 su bardağı Şeker

1 paket vanilya

Yarım su bardağı Sıvıyağ

1 su bardağı Süt

1 çay bardagi Fındık içi

2 çorba kaşığı Kakao

1 paket Kabartma Tozu

Aldıgı kadar Un


Kremasi için:

2 poşet Kremşanti (paket üzerindeki tarife göre hazırlanır)

ya da

Arzu edilirse, 1 paket dolgu kreması, 1 paket Şanti şeklinde de yapılabilir(süt miktarı biraz arttırılır. Çırpılarak yavaş yavaş süt ilevesi ile kıvam ayarlanır)

Eğer elinizin altında süt kremanız varsa

1 poşet krem şanti ve 1 Paket dolgu kremasını 1/2 Paket süt kreması ile birlikte çırpalım. Kıvam koyu ise yavaş yavaş süt kreması ilavesi ile açabilirsiniz. Krema sürülebilir kıvamda olmalıdır. Ne çok sert, ne çok gevşek olmalıdır. Bu şekilde pratik ve her tür pastanızda rahatlıkla kullanabileceğiniz süt kokan çok lezzetli hazır bir krema olur.

Not : Kremada kullanılan süt soğuk olmalıdır.

Arasına istenilirse :

Fındık Kreması


Yapılışı

Yumurta, şeker ve vanilyayı iyice çırpalım.Ardından sıvıyağ, süt, fındık içi, kakao, kabartma tozu ve alabildiği kadar un ilave edelim. Hepsini güzelce karıştılarım.Kalıbımızı margarin ya da tereyağı ile incecik yağlayıp unladıktan sonra, fazla ununu silkeleyelim ve kekimizi kalıbımıza boşaltalım. 180 derece fırında pişirelim. Pişen kekimizi ilk sıcaklığı çıktıktan sonra kalıbımızdan alalım ve bir telin üzerinde soğumaya bırakalım.Bir tel üzerinde soğumaya bırakmamızın sebebi; kekin altının da hava almasını ve böylece nemlenerek, ıslanmamasını sağlamak. Hamur olmadan güzlece soğumuş oluyor.Soğuduktan sonra, ortasindan yani arasından kekimizi ikiye keselim. Kekimiz kendisini çekmiş ise arzuya göre, elimizde kalan süt kremamız ile 3-4 çorba kaşığı sütü çırpıp bu aşamada kekin katlarının iç yüzlerini ıslatabiliriz çok hafif ( Tabii ki bu durumda biraz sütlü kremayı çekmesi için bekleyelim 5 dakika kadar). ( Kestiğimiz kekimizin alt katına eğer istenilirse ilk önce biraz süt ile karıştırılıp sürülebilir kıvama getirilmiş fındık kreması yayılabilir ). Kekin alt kısmına kremayı yayalım ve üst kısmını kapatalım. Üzerini krema ile kaplayalım ve istediğimiz gibi süsleyelim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !